Sziasztok!
Szalad az idő!! Majd két éve, hogy utoljára írtam.... Többször is elgondolkoztam már ennek a bejegyzésnek a megírásán, de valahogy eddig nem nagyon volt meg az ihlet...
avagy egy kunsági paraszt porta mindennapjai
Sziasztok!
Szalad az idő!! Majd két éve, hogy utoljára írtam.... Többször is elgondolkoztam már ennek a bejegyzésnek a megírásán, de valahogy eddig nem nagyon volt meg az ihlet...
Elérkezett az első decemberünk itt, a tanyán. Ezzel pedig immár minden évszakba, hónapba belekostoltunk. :) Készülünk az első tanyasi karácsonyunkra. :)
Úton az oviba... |
Mindnek megvan a maga küzdelmes mivolta és a szépsége, csodája is.
Mostanában pattog a tűz a kályhában, mellette melegszik a család. Kint deres reggelekre ébred a tanya. Kert pihenő idejét tölti, készül, hogy a jövő évben is csodás zöldségekkel lássa el a családot és a jószágokat. A falu jóvoltából elkészült egy alap mulcsos kert, kb 150nm, eddig kb 30 centis takarással. Falevél még bőven áll rendelkezésre, viszont a mostanában betegeskedő gyerkőcök mellett nem nagyon volt időm, tovább építeni, de talán még lesz rá alkalom márciusig... A mindennapok része a favágás, meleg víz hordása az állatkáknak. Elvégre ez egy tanya, soha nem unatkozunk... :)
Most ahogy ezt írom és kinézek a konyhai ablakon keresztül az udvarra épp egy harkály kopogtatja az egyik diófa kérgét. Megszámlálhatatlan csodás pillanatot éltem át már ez alatt a közel egy év alatt is. Nem, az élet nem habostorta egy tanyán... Rengeteg munka, és még több tanulás kell ahhoz, hogy egyáltalán az ember egyről a kettőre jusson. És kitarts, hogy sikerülni fog, el fogjuk érni a kitűzött célokat! Maximum kerülünk egyet, választunk másik utat, de a célt nem veszítjük szem elől... Minden igyekezetünk ellenére sem sikerült mindenre felkészülni, nehéz év áll mögöttünk, de hiszem, hogy jó úton járunk. Minden nehézség ami most adódik azért van, hogy megoldva, átvészelve, erősebben lépjünk tovább, illetve a tanyasi élet minden szépségét és egyszerüségét megéljük. Óvodába menet a lányokkal a napfelkeltét csodáljuk, vagy éppen a deres fűszálakban gyönyörködünk, esetleg a frissen kikelt gombákat figyeljük meg. Tudom ezek a dolgok sokaknem nem sokat érnek, de én hiszem, hogy talán jó dolgokat "tanítok" a gyerekeknek... Élni a természettel, ahol minden él... Figyelni és tanulni tőle... A lányok nem félnek az állatoktól, se bogártól, se semmitől. Tudják, hogy mindnek fontos szerepe van az életben, mind hasznos. Itt a mi kis tanyánkon minden állatot szívesen látunk. Tavasszal a menyét volt a vendékünk, de voltak búbos bankáink, fecskéink is, szép számmal mezei nyulak ugrándoztak a mezőn, nyáron pedig egy nagyobb sünicsalád vendégeskedett nálunk, de számtalan vakond is lakik a tanyán és végzik hasznos tevékenységüket a talajban. Mostanában bagoly is járt erre, vércse, szarka gyakran feltűnik, de egy alkalommal még egy kisebb sólyom is leszált az udvaron.
Az év folyamán próbáltam tovább fejleszteni a saját kis boszorkánykonyhámat; mosószer, mosogatószer, mellett már fürdőgolyót és szappant is sikerült készítenem. :D Nagyon boldog vagyok, hogy ezeket már nem kell megvegyem, de még van hova fejlődni.
Receptek:
Mosószer:
A lereszelt szappant hozzáadjuk a melegedő 4l vízhez. Habverő segítségémel egynemőre keverjük, amíg nem lesz benne reszelék. Ekkor hozzáadjuk a mosószódát és a szódabikarbónát. (továbbra is kis lángon kevergetjük, nem kell forralni) Addig keverjük amíg ismét egynemű lesz. Ha ez megvan hozzáöntjük a másik 4l vizet és tovább keverjük. Itt ezen a ponton botmixert vagy keverőt is érdemes bevetni. Ha a 8 liter nem fér az edénybe, az első 4 litert mikor már minden benne van meg lehet felezni, és két edényben készíteni a végét. Egy sűrű gél szerü állagot kell kapni, és ezzel kész is a mosószer! :)
Mosogatószer:
A xantánt egy tálba teszem, majd fokozatosan öntöm hozzá a vizet kézi habverővel keverve, majd csomómentesre keverem a decyl glucoside-al. Ha ez megvan hozzá keverem a többi hozzávalót is. Amenyiben az állaga nem megfelelő, óvatosan lehet növelni a xantán mennyiségét. Kész a mosogatószerünk. :)
Fürdőgolyó:
Először összekeverem a száraz hozzávalókat és külön a folyékonyat, majd összegyúrom az egészet. Kemény golyót formázok belőle, de akár valamilyen muffin vagy szappanformába is készíthetjük. Jó alaposan össze kell nyomni, külömben szét eshet. Vigyázat, vizet ne érjen! Legjobb ha 2-3 napig szikkadni hagyjuk.
Szappan:
Első próba szappanom, de kedvcsinálónak abszolút bevált! :)
A részleteket majd egy másik alkalommal. Addig még van mit finomítani a szappankészítési technikámon. Ez egy kis ismerkedés volt a dologgal, lesz folytatása. :)
Tavasszal készítettem fenyőrügy szirupot, ami a gyerekeket eddig kétszer is kigyógyitotta a köhögős megfázásból. Ami pedig a legjobb, hogy a gyógyszerekkel ellentétben ezt örömmel beveszik. :)
Nem mondom, hogy minden elképzelésünk megvalósult az idén, igazából töredéke sem... Igaz, nem is kevés tervvel vágtunk bele ebbe az új életbe, szinte nulla tapasztalattal... De sebaj, majd jövőre folytatjuk a munkát. :)
Úton az oviba... |
Emu toll |
Kukucs |
Konektororr |
Miauuu |
Tanya-felügyelő |
Lobog a tűz... |
Nálunk így indul a nap |
Gerzson benézett a konyhába :D |
Mindenkinek Kellemes Karácsonyi készülődést, és szeretetben gazdag Ünnepet Kíván
a Zsivány tanya minden lakója!
Sziasztok! Szalad az idő!! Majd két éve, hogy utoljára írtam.... Többször is elgondolkoztam már ennek a bejegyzésnek a megírásán, de val...