Pár héttel ezelőtt találkoztam először a címben szereplő fogalommal.
Permakultúra, vagyis természetközeli gazdálkodás.
Ez lényegében annyit tesz, hogy a lehető legkevesebbet piszkálunk bele a természet működésébe, annak érdekében, hogy számunkra hasznos zöldségeket, gyümölcsöket termesszünk. Szem előtt tarva az élővilág sokféleségét, a biodiverzitást.
A sikeresen kialakított permakultúrás kert önfentartó.
Aktív talajélet kialakítása és támogatása a továbbiakban segíti haszonnövényeink fejlődését, hiszen a giliszták és férgek munkája során ásványi anyagokkal halmozzák el a talajt. Egy ilyen kertben nem létezik gyomnövény! Mindennek megvan a maga szerepe, akár a talajlazítás, kártevők riasztása vagy éppen vonzása, de ilyen hasznos tulajdonsákuk a nitrogén megkötése és tárolása is, valamint a talaj fedése és nem utolsó sorban a beporzók odacsalogatása. Egy baromfi csapat is hasznos része a permakultúrának. Megszabadítanak a kártevőktől és nitrogénban és egyéb hasznos anyagokban gazdag trágyával látják el a kertet. Ezen felül egy kis tó kialakítása sok szempontból hasznos az ökoszisztéma számára. Plusz és új élőhelyet biztosít, békáknak, szitakötöknek, méheknek.
Amennyire időm engedi igyekszek mélyebben beleásni magam a témába, ugyanis ez valami olyasmi ami tökéletesen illene a terveimbe ami a háztáji gazdálkodást illeti. Arra gondoltam, hogy hasonló módon alakítanám ki a kertet, veteményest. Tetszik a gondolat, hogy vegyszerek nélkül lehetne termelni, ugyanis a kártevőket a saját, természetes ellenségei tartanák féken. Legalábbis egy már működő permakulturás kertben. Az első pár évben természetesen ebből adódóan kevesebb terménnyel kell számolni, míg kialakul a rendszer, de utána mindenképpen behozza a "lemaradást". A veteményes mindenképpen mélymulccsal fog készülni. Kicsit sajnálom is, hogy a januári költözéssel nem tudom kivitelezni, hogy már tavasszal a mulcsba ültessek, de addig is gyűlik majd szépen a komposzt és ősszel nekivágok!
Addig is lesz más amivel szépen előkészíthetem a kertet. Tavat kialakítani, fákat ültetni, néhányat akár magról is, idővel azok is termőre fordulnak..